Książki dla bibliotek

celiakia, dieta bezglutenowa, nietolerancja glutenu

Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?

Książka dla dzieci będących na diecie bezglutenowej.

„Co je Jan? I dlaczego nie ciastko” to bajka-pocieszajka, dla maluszków i ich rodziców, będących na diecie bezglutenowej – małych „celiaków”, dzieci cierpiących na nietolerancje pokarmowe, alergie, ADHD i choroby ze spektrum autyzmu.

Książkę napisała i zilustrowała Justyna Tarkowska, która na co dzień prowadzi pracownię grafiki “Mile widziane”, w ramach której projektuje publikacje, okładki książkowe i identyfikacje wizualne.

Książeczka może być wykorzystana przez rodziców, nauczycieli i opiekunów oraz same dzieci, aby oswoić chorobę i łatwo opanować podstawy nowego jadłospisu.

Ola, Franek i Gucio Gluten

Bezglutenowa lektura obowiązkowa.

Książka dla dzieci z celiakią i będących z innych powodów na diecie bezglutenowej. 

Ciekawa i mądra książka, która nie poucza, nie nudzi wyjaśnianiem medycznej terminologii, ale przedstawia z życia wziętą historię, wzbogaconą o element bajkowy, tak bliski dziecięcej wyobraźni. Pomaga oswoić chorobę i proces dostosowania się całej rodziny do nowego sposobu życia na diecie bezglutenowej, przedstawiając w zabawny i nierealistyczny sposób pojęcie „glutenu”.  Jednocześnie prosto tłumaczy, dlaczego niektórzy muszą tajemniczych „glutenów” unikać i jak to zrobić.

Ola, Franek, Gucio Gluten i pozostali bohaterowie pojawili się na świecie dzięki Monice Oworuszko, autorce serii książek edukacyjnych dla dzieci o zdrowym odżywianiu pt. „Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny”.

Postaci i stronę wizualną wykreowała Anna Kaszuba-Dębska, malarka, graficzka, ilustratorka i projektantka książek dla dzieci i dorosłych.

 
Celiakia i dieta bezglutenowa

Celiakia i dieta bezglutenowa

Praktyczny poradnik

Dieta bezglutenowa staje się coraz bardziej popularna. Ta książka jest jednak przeznaczona dla osób, w przypadku których to nie moda, ale konieczność, często na całe życie. Rozpoznanie celiakii to wyzwanie zarówno dla chorego, jak i jego rodziny. Doskonale wiedzą o tym autorki poradnika. Z doświadczenia własnego lub członków najbliższej rodziny znają nie tylko samą chorobę, emocje towarzyszące rozpoznaniu, zasady stosowania diety, ale także polskie realia.
Poradnik jest w szczególności przeznaczony dla osób świeżo po diagnozie. To źródło wiedzy, podające sprawdzone informacje w prosty, zrozumiały dla wszystkich sposób.
Z poradnika mogą skorzystać nie tylko chorzy na celiakię, ale wszyscy zainteresowani dietą bezglutenową i wskazaniami do jej stosowania. Są w nim omówione też inne choroby związane również ze spożywaniem glutenu – alergia na pszenicę oraz nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. Opracowanie poradnika to tylko część działalności Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, będącego inicjatorem wielu akcji ułatwiających życie osób na diecie bezglutenowej. Więcej na stronie www.celiakia.pl.

Książka pod redakcją Grażyny Konińskiej, Anny Marczewskiej, Pauliny Sabak-Huzior i Małgorzaty Źródlak, wydana przez Stowarzyszenie i przekazywana bezpłatnie pacjentom, lekarzom, dietetykom i wszystkim zainteresowanym.

Dziecko na diecie bezglutenowej

Dziecko na diecie bezglutenowej w szkole, na wycieczce, na urodzinach

Praktyczny poradnik dla rodziców

Dziecko na diecie bezglutenowej powinno być traktowane tak jak jego zdrowi koledzy. Ma prawo uczestniczyć w wycieczkach, zielonych szkołach i wszelkich imprezach w gronie rówieśników bez poczucia inności czy dyskryminacji. W poradniku zawarte są praktyczne wskazówki i materiały, które mogą pomóc rodzicom i szkole w stworzeniu środowiska przyjaznego dzieciom na diecie bezglutenowej, m.in.: o czym porozmawiać z wychowawcą, jeśli nasze dziecko ma celiakię, czy możliwy jest bezglutenowy obiad w szkole, jak przekazać informacje o diecie dziecka jego kolegom i koleżankom oraz ich rodzicom, aby potrafili i nie bali się ugościć małego bezglutenowca, jakie są zasady bezpiecznego przygotowywania bezglutenowych posiłków, jak pomóc dziecku wyjechać na zieloną szkołę lub wycieczkę, czy też co zapakować do jego śniadaniówki.

Poradnik powstał pod redakcją Małgorzaty Źródlak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, prywatnie mamy Michała chorego na celiakię.