Ola, Franek i Gucio Gluten

Bezglutenowa lektura obowiązkowa.


Ola właśnie się dowiedziała, że ma celiakię i nie może jeść glutenu. Poznaje Franka, który też jest na diecie bezglutenowej. Czy zwykła lupa pomoże im odnaleźć tajemniczego i nieco podejrzanego Gucia Glutena? Czy uda się tajna misja babci Janiny? Już wkrótce poznacie przygody naszych małych i nieco starszych bohaterów.

Ola, Franek, Gucio Gluten i pozostali bohaterowie pojawili się na świecie dzięki Monice Oworuszko, autorce serii książek edukacyjnych dla dzieci o zdrowym odżywianiu pt. Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny.

Postaci i stronę wizualną stronę książki stworzyła Anna Kaszuba-Dębska, malarka, graficzka, ilustratorka i projektantka książek dla dzieci i dorosłych.

Monika Oworuszko

Monika Oworuszko studiowała ogrodnictwo, marketing, ekonomię i zarządzanie. Ukończyła także podyplomowe studia z dietetyki, literatury dla dzieci i młodzieży oraz kursy kreatywnego pisania. Przez 15 lat zawodowo zajmowała się marketingiem usług finansowych. W 2015 postanowiła spełnić marzenie o pisaniu i wydała swoją pierwszą książkę.

Jest autorką uwielbianej przez dzieci siedmiotomowej serii edukacyjnej o zdrowym odżywianiu pt. „Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny” (www.walentyispolka.pl.), książki na temat celiakii „Ola, Franek i Gucio Gluten” oraz powieści obyczajowej dla dorosłych „Babie lato”. Poza pisaniem kocha podróże, fotografuje, maniakalnie robi na drutach i pływa czterema stylami. Więcej na: monikaoworuszko.pl.

Anna Kaszuba-Dębska

Artystka, malarka, graficzka, ilustratorka, pisarka i biografistka. Reżyserka filmów animowanych i reklam. Znana z instalacji artystycznych w przestrzeniach miejskich, w tym między innymi: Projekt Szpilki i Projekt Emeryty, inspirowanych dziełami Brunona Schulza i Tadeusza Kantora. 

Jest współzałożycielką Fundacji Burza Mózgów, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz popularyzacja sztuk poprzez działania interdyscyplinarne. Recenzentka literatury dziecięco-młodzieżowej. Inicjatorka i animatorka warsztatów artystycznych i literackich. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień,w tym nagrody Feniks za najlepiej zaprojektowaną książkę dla dzieci.